Dziś na najpopularniejszych platformach streamingowych m.in. Spotify, Apple Music, Tidal, Deezer, Amazon Music premiera dwupłytowego albumu z nagraniami utworów polskich kompozytorów w wykonaniu laureatów II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej. Nowe opracowania oraz unikalne interpretacje kompozycji są kolejnym ważnym etapem popularyzacji spuścizny polskich kompozytorów.
Podczas zeszłorocznej edycji Konkursu uczestnicy mogli budować swoje programy z utworów 56 kompozytorów tworzących od początku XIX wieku do czasów obecnych. Wybierali oni spośród utworów m.in. Grażyny Bacewicz, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Karola Lipińskiego, Witolda Lutosławskiego, Michała Kleofasa Ogińskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Władysława Żeleńskiego i wielu innych.
Do II MKMP zgłosiło się 86 artystów z trzech kontynentów. Zwycięskim pianistą został Kanadyjczyk Carter Johnson, a w kategorii zespołów kameralnych wygrał polski duet fortepianowy Książek Piano Duo w składzie: Agnieszka Zahaczewska-Książek i Krzysztof Książek.
Carter Johnson o odkrytych kompozycjach Grażyny Bacewicz powiedział: „W jej muzyce jest coś bezpośredniego, specyficznego, wyjątkowa dla mnie energia, której nie znajduję u innych kompozytorów”.
Warto podkreślić, że w dwupłytowym albumie wydanym przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca znalazły się również światowe premiery fonograficzne. Są to kompozycje Henryka Pachulskiego oraz Miłosza Magina.
Córka artysty Margot Magin wspomina, że:
Kwartet smyczkowy był napisany przez mojego ojca w 1957 roku, ale jego rękopis leżał w piwnicy wiele lat. Po odnalezieniu przeleżał jeszcze kilka lat w szufladzie. Zespół Kwartet Smyczkowy Op. 1 dostał te nuty w rękopisie, więc musiał je odczytać, co nie było łatwe. To jest dla mnie niesamowita historia, że ten utwór został opracowany dla Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej. Tu usłyszałam go po raz pierwszy, a teraz mogę go słuchać na płycie z tego konkursu. To jest bardzo wzruszające, dziękuję!
Główną ideą organizowanego od 2019 roku wydarzenia jest popularyzowanie dorobku polskiej twórczości kompozytorskiej zwłaszcza odkrywanie tej mniej znanej, często zapomnianej lub wręcz na nowo odzyskiwanej dla świadomości odbiorców.
Jest to jedyny taki projekt na świecie poświęcony w 100% twórczości polskich kompozytorów. Konkurs jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, a finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Nabór zgłoszeń do III edycji Konkursu Muzyki Polskiej rozpocznie się w listopadzie 2022 roku.