Georgi Vasilev i Aka Duo zostali zwycięzcami III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej. Jury wyłoniło ich spośród finalistów w dwóch kategoriach – pianiści i zespoły kameralne. Uczestnicy ostatniego etapu zaprezentowali niezwykle wysoki poziom wykonawczy i ciekawy dobór repertuaru.
Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej to nie jest typowy konkurs. Oczywiście, zmagania konkursowe, powodujące wielkie emocje, są w centrum uwagi, także dzięki wysokim nagrodom regulaminowym, a także wielu nagrodom rzeczowym polegającym na koncertach w ważnych salach koncertowych w Polsce i na świecie. Ale ten konkurs to także miejsce gdzie poznajemy zapomniane karty muzyki polskiej, gdzie uczestnicy mogą poznawać utwory mniej znanych kompozytorów. Dzięki międzynarodowemu charakterowi konkursu, a także dzięki jego obecności w przestrzeni wirtualnej, konkurs ten przyczynia się do promocji polskiej muzyki na całym świecie – powiedziała Paula Lis-Sołoducha – dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.
W kategorii Pianiści laureatami zostali:
I nagroda – Georgi Vasilev
II nagroda – Jan Wachowski
III nagroda – Kiryl Keduk
IV nagroda – Linda Lee
V nagroda – Danylo Saienko
VI nagroda – Tomasz Zając
Nagroda specjalna regulaminowa
Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Antoniego Stolpe – Kiryl Keduk – Waltz in B-flat Major
W kategorii Zespoły kameralne laureatami zostali:
I nagroda – Aka Duo
II nagroda – Reverie Piano Duo
III nagroda – Quintessence
IV nagroda – Shoven Quartet
V nagroda – Silesian Wind Quintet
VI nagroda – Metropolis Piano Quartet
Wyróżnienia
Wyróżnienie – Diverso String Quartet
Wyróżnienie – Aries duo
Tydzień przesłuchań konkursowych był dla nas jurorów i publiczności prawdziwym świętem muzyki polskiej. Usłyszeliśmy wiele interesujących interpretacji zarówno uznanych dzieł polskiej muzyki kameralnej jak też unikatowych odkryć muzyki mniej znanej. Jury doceniło nie tylko wysoki poziom wykonawstwa, ale również dobór repertuaru i jego ekspresyjną przekonywująca interpretacje w formie koncertu. Muzyka polska jest nierozerwalną częścią naszej tożsamości narodowej i historii. Mamy nadzieje, że laureaci – zespoły oraz pianiści poprzez swoją działalność koncertową będą najlepszą promocją naszej kultury – mówił Paweł Zalejski przewodniczący jury w kategorii zespoły kameralne.
Gala wręczenia nagród z Koncertem Laureatów Konkursu odbędzie się 9 lipca o godz. 18.00 Laureatom będzie towarzyszyła Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie pod dyrekcją Pawła Przytockiego i Łukasza Borowicza. Wstęp na Koncert Laureatów jest biletowany.
Nagrody W każdej z dwóch kategorii Konkursu, odrębnie w kategorii „Pianiści” i odrębnie w kategorii „Zespoły kameralne”, wręczonych zostanie po sześć nagród głównych o łącznej sumie 100.000 EUR. W 2023 roku premiowane nagrodą w wysokości 1000 euro będzie wykonanie utworu jednego z następujących kompozytorów: w kategorii Pianiści – Antoniego Stolpego, Eugeniusza Pankiewicza (125. rocznica śmierci), Raula Koczalskiego (75. rocznica śmierci), a w kategorii Zespoły kameralne – również Antoniego Stolpego, Witolda Maliszewskiego (150. rocznica urodzin) i Antoniego Szałowskiego (50. rocznica śmierci).
W Konkursie przyznane zostały także specjalne nagrody pozaregulaminowe, m.in. w formie koncertów w instytucjach kultury, w tym artystycznych – takich jak filharmonie, jak również nagrody medialne, finansowe i rzeczowe.
Konkurs jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, finansowany ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i środków Marszałka Województwa Podkarpackiego. Trzecia edycja Konkursu została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Partnerzy konkursu: Polskie Radio Program Drugi, YAMAHA, PLL LOT, PWM, Ruch Muzyczny STOART, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie Zespół Szkół Muzycznych nr 1 im. K. Szymanowskiego w Rzeszowie Zespół Szkół Muzycznych nr 2 im. Wojciecha Kilara w Rzeszowie
Patroni medialni: Polskie Radio, Culture.pl, Polmic.pl, Rzeczpospolita, TVP Kultura, ONET, Zwierciadło, Gość Niedzielny Nowiny, Nowiny 24.pl, Podkarpacki Informator Kulturalny
Współpraca redakcyjna – Kultura wokół Nas
Konkurs należy do sieci konkursów pianistycznych Alink-Argerich Foundation.