Fot. Wojciech Grzędziński

Przewodniczący Jury

Jarosław Drzewiecki

Pianista, pedagog, organizator życia muzycznego. Laureat międzynarodowych konkursów muzycznych, dwukrotnie nominowany do Nagrody Muzycznej „Fryderyk”. Zasiada w jury wielu uznanych konkursów muzycznych. Jego dorobek fonograficzny liczy 11 płyt zarejestrowanych dla polskich i zagranicznych wytwórni.

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. W latach 1986-1988 był asystentem-stażystą Wiktora Mierżanowa w Moskiewskim Konserwatorium Państwowym im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Od 1998 roku piastuje stanowisko profesora Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, jak również prowadzi kursy mistrzowskie w różnych miastach Polski oraz w Kijowie, Dniepropietrowsku, Moskwie, Narwie, Porto i we Lwowie.

Jest laureatem wielu nagród w prestiżowych konkursach, m.in. w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ferruccio Busoniego w Bolzano, Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Unisa w Pretorii (nagroda Estelle Zwick), Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Città di Marsala” w Marsali (Grand Prix) oraz Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Porto (Grand Prix i cztery nagrody specjalne). Koncertował w krajach Europy, USA, Kanadzie i Japonii. Wraz z orkiestrami odbył tournées po Rosji, Portugalii, Holandii i RPA. Występował podczas festiwali muzycznych w Yokohamie, Lizbonie, Porto, Gaming, Wiedniu, Kapsztadzie, Amsterdamie, Antoninie, Słupsku, Dusznikach-Zdroju, Warszawie, Poznaniu i Bydgoszczy. W jego bogatym dorobku fonograficznym znajduje się 11 płyt CD i SACD, na których zarejestrował m.in. twórczość Karola Szymanowskiego, Fryderyka Chopina, Witolda Lutosławskiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Jana Sebastiana Bacha. Nagrywał dla wytwórni Polskie Nagrania, DUX, Pony Canyon oraz Blüthner Classic. Za swoje rejestracje dwukrotnie nominowany był do Nagrody Muzycznej „Fryderyk” (2002, 2006).

Wielokrotnie brał udział jako przewodniczący w pracach jury konkursów muzycznych: Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Maurycego Moszkowskiego „Per aspera ad astra” w Kielcach, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Miłosza Magina w Łodzi, Konkursu-Festiwalu Muzyki Polskiej i Ukraińskiej im. Fryderyka Chopina w Dniepropietrowsku oraz Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Narwie. Był również członkiem jury konkursów w Kropywnyckim, Homlu, Moskwie, Kijowie, Porto oraz we Lwowie. Jest twórcą wielu inicjatyw kulturalnych, m.in. Wawer Music Festival w Warszawie, Europejskiego Festiwalu Akademii Muzycznych w Warszawie i International Master Competition for Music Teachers w Warszawie. Przewodniczy Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury organizującej Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic” w Sanoku. W 2005 roku został uhonorowany przez prezydenta Estonii Orderem Białej Gwiazdy, w 2013 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki we Lwowie, a w 2018 roku został laureatem Srebrnego Medalu Labor Omnia Vincit oraz medalu Przyjaciel Centrum Zdrowia Dziecka.