Fot. Wojciech Grzędziński

Przewodniczący Jury

Andrzej Tatarski

Pianista, pedagog, juror międzynarodowych konkursów. Prowadzi intensywną działalność artystyczną jako solista i kameralista. Autor wielu nagrań muzyki kameralnej oraz solowej, w jego repertuarze szczególne miejsce zajmuje muzyka polska oraz francuska.

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie Olgi Iliwickiej-Dąbrowskiej. Swoje umiejętności doskonalił na studiach podyplomowych pod kierunkiem Vlado Perlemutera w Paryżu. W jego repertuarze znaczącą rolę odgrywają utwory kompozytorów polskich XIX i XX wieku, dokonał też wielu prawykonań utworów współczesnych polskich twórców. Jednocześnie w jego kręgu zainteresowań pozostaje muzyka francuska, w tym twórczość Oliviera Messiaena – jako pierwszy polski pianista wykonał cykle Katalog ptaków oraz Małe szkice ptaków tego kompozytora.

Brał udział w renomowanych festiwalach muzycznych, takich jak Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna” w Poznaniu, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” w Warszawie, Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich w Krakowie, Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Międzynarodowy Festiwal Oratoryjno-Kantatowy Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego we Wrocławiu, Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku i Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju. Regularnie zapraszany jest do udziału w cyklu recitali chopinowskich w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, a także do udziału w Koncertach Chopinowskich w warszawskich Łazienkach Królewskich. Występuje z czołowymi polskimi orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi pod batutą wybitnych dyrygentów: Mirosława Błaszczyka, Andrzeja Boreyki, Tomasza Bugaja, Gabriela Chmury, Agnieszki Duczmal, José Marii Florêncio, Grzegorza Nowaka i Marka Pijarowskiego. Odbył podróże koncertowe po krajach Europy, Ameryki i Azji, występując m.in. w USA, Japonii, Korei Południowej, Wielkiej Brytanii, Niemczech, krajach byłego ZSRR, Austrii, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Słowenii, Szwajcarii, Turcji, we Francji, Włoszech, na Jamajce oraz Kubie.

W jego dorobku fonograficznym znajdują się liczne nagrania archiwalne dla radiofonii polskich i zagranicznych oraz nagrania płytowe, telewizyjne i filmowe, w których występuje zarówno jako solista, jak i kameralista. Dla firmy Selene utrwalił kompozycje fortepianowe Henryka i Józefa Wieniawskich, Raula Koczalskiego i Ignacego Friedmana, a dla firmy DUX Harnasie Karola Szymanowskiego w wersji na dwa fortepiany. Dokonał również pierwszego w światowej fonografii nagrania utworów kameralnych Apolinarego Szeluty. Jako juror regularnie bierze udział w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych oraz kameralnych. Prowadzi kursy mistrzowskie w kraju i za granicą, m.in. w Czechach, Hiszpanii, Holandii, Hongkongu, Niemczech, Turcji, USA, we Włoszech i na Ukrainie. Przez wiele lat prowadził klasę fortepianu w macierzystej uczelni.