Konkurs Muzyki Polskiej

Ogłoszenie II edycji Konkursu Muzyki Polskiej

15 października 2020 roku ogłoszono drugą edycję Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki.

Informacja o II edycji Konkursu zaprezentowana została w internecie: na stronach Instytutu Muzyki i Tańca oraz Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Konkurs odbędzie się w dniach 11-18 września 2021 roku w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Organizatorem konkursu jest Instytut Muzyki i Tańca, zaś fundatorem nagród Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Maxymilian Bylicki, dyrektor konkursu:

Polska słynie z międzynarodowych konkursów im. Fryderyka Chopina czy Henryka Wieniawskiego, my zaś jako Instytut Muzyki i Tańca już po raz drugi zapraszamy polskich i zagranicznych wykonawców po szersze sięgnięcie do spuścizny polskich kompozytorów. Celem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki jest zaprezentowanie, a czasami wręcz odkrycie zarówno przez wykonawców, jak i publiczność tej części wielkiego dorobku muzyki polskiej XIX i XX wieku, która została zapomniana lub – z różnych powodów – jest mniej popularna w praktyce koncertowej.

Katarzyna Meissner, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca:

– Muzycy startujący w konkursie dostają szansę zdobycia wielu nagród pozaregulaminowych – od nagród finansowych po występy w wiodących salach koncertowych w Polsce i na wybranych festiwalach. Dodatkowo współpracujące z konkursem Instytuty Polskie fundują wyróżnionym laureatom recitale w miastach swoich siedzib, takich jak Bratysława, Sankt Petersburg czy Wiedeń. Laureaci konkursu mogą dzięki temu zaprezentować nie tylko swoje umiejętności, ale równocześnie promować twórczość mniej znanych polskich kompozytorów na całym świecie.

Podobnie jak w pierwszej edycji, wykonania konkursowe będą rejestrowane na żywo. Niektóre z konkursowych wykonań trafią potem na kilkuczęściowe wydawnictwo płytowe tworzące kronikę audio konkursu. Nad realizacją nagrań i wydaniem płyt czuwa DUX, wiodąca polska firma fonograficzna, wyróżniana i nagradzana za jakość swoich produkcji zarówno w kraju jak i zagranicą.

Za oprawę wizualną 2. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki odpowiada Marcin Władyka, grafik, wykładowca warszawskiej ASP. W identyfikacji geometria przekształca się w gest, plamę malarską, otwierając różne możliwości improwizacji, ilustracji pojęć zarówno muzycznych, jak i malarskich: rytm, faktura, kompozycja. Kolorystyka oprawy zamyka się w gamie dotychczasowej identyfikacji konkursu, czyli granatowego tła oraz bieli i czerwieni dopełnionych niebieską barwą.

Informacje medialne o Konkursie:

https://imit.org.pl/programy/departament-muzyki 

https://www.facebook.com/IMITpolska/posts/3345938232155819 

https://www.instagram.com/p/CGXYE9AHLls/ 

https://www.linkedin.com/company/42766819 

http://www.filharmonia.rzeszow.pl/aktualnosci-link/aktualnosci/art,786,ii-miedzynarodowy-konkurs-muzyki-polskiej.html