Fot. Wojciech Grzędziński

Sekretarz Jury

Witold Kawalec

Pianista, pedagog, wykładowca Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Koncertował jako solista i kameralista w Polsce i innych krajach Europy.

W 1998 roku ukończył z wynikiem bardzo dobrym studia w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu Jarosława Drzewieckiego. Swoje umiejętności poszerzał biorąc udział w Międzynarodowych Mistrzowskich Kursach Pianistycznych w Dusznikach-Zdroju, gdzie pracował pod kierunkiem Tatiany Szebanowej i Włodzimierza Obidowicza, a także uczestnicząc w kursach „Fryderyk Chopin in memoriam” w Słupsku, w trakcie których pracował pod okiem Haliny Czerny-Stefańskiej i Andrzeja Tatarskiego. W roku 2004 ukończył studia podyplomowe w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie Katarzyny Popowej-Zydroń. W roku 2011 w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych.

Jest laureatem XXVII Konkursu na Stypendia Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1994), zdobył także II miejsce w I International Master Competition for Music Teachers w Warszawie (2013) oraz I miejsce w IX Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Muzycznej w Przemyślu (2015). Brał również udział w innych konkursach pianistycznych: w IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (1998), VII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Darmstadt (2002) oraz IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Franciszka Liszta we Wrocławiu (2008). W 2001 roku był jedynym polskim uczestnikiem XXXVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ferenca Liszta w Budapeszcie. Koncertował jako solista i kameralista w wielu miastach Polski, Niemiec, Serbii, Litwy oraz Norwegii.

Był jednym z inicjatorów oraz współorganizatorów odbywającego się w latach 1994-1999 Studenckiego Festiwalu Pianistycznego „Forte Piano” w Bydgoszczy, na którym również wielokrotnie występował. Od 1998 roku jest pracownikiem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Juliusza Zarębskiego w Inowrocławiu, w której pełni obecnie funkcję kierownika sekcji instrumentów klawiszowych w szkole muzycznej II stopnia. Jest również pracownikiem Wydziału Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy; w latach 2016-2019 pełnił tam także funkcję prodziekana.

 W 2017 roku wziął udział w nagraniu płyty Radość dawania – Artyści dla Rotary, wykonując partię solową w Wariacjach na tematy Chopina na trio jazzowe i orkiestrę smyczkową autorstwa Konstantego Wileńskiego. Jest pierwszym wykonawcą utworów kompozytorów współczesnych, m.in. Marcina Kopczyńskiego, Ryszarda Kwiatkowskiego, Piotra Komorowskiego oraz Bohdana Riemera. Dokonuje nagrań dla firmy fonograficznej Acte Préalable oraz Polskiego Radia Pomorza i Kujaw (Radio PIK).