II nagroda - 10 000 euro

Fot. Piotr Droździk
Fot. Piotr Droździk

Ãtma Quartet

Nagrody specjalne:

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie – zaproszenie dla laureata konkursu na koncert w Sali Kameralnej w sezonie artystycznym 2020/2021

Instytut Polski w Sofii – zaproszenie na koncert

Magazyn Presto – nagroda w postaci rocznej opieki medialnej 

Ãtma Quartet

Katarzyna Gluza – skrzypce

Paulina Marcisz – skrzypce

Karalina Orsik-Sauter – altówka

Dominika Szczypka – wiolonczela

Zespół złożony z absolwentek polskich akademii muzycznych powstał w 2016 r. i przez dwa lata działał pod nazwą New Music Quartet. Kwartet zdobył I nagrodę i trzy nagrody specjalne w Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2017), Förderpreis i Bärenreiter Urtext Preis podczas Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej „Franz Schubert und die Musik der Moderne” w Grazu (2018), oraz III nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2018).

Ãtma Quartet wystąpił m.in. na festiwalach w Szwajcarii, Francji, Holandii i Hiszpanii oraz na Dniach Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem i Międzynarodowym Festiwalu Muzyki „Emanacje” w Lusławicach. Od 2018 r. zespół bierze udział w projekcie Le Dimore del Quartetto oraz we francuskim programie ProQuartet. W Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej w Rzeszowie zespół zdobył II nagrodę.

Nagrania z Konkursu

Stanisław Moniuszko: I Kwartet smyczkowy d-moll