Fot. Wojciech Grzędziński

Członek Jury

Sergejs Osokins

Ukończył z wyróżnieniem Moskiewskie Konserwatorium Państwowe im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Naukę kontynuował na tej samej uczelni na studiach podyplomowych w zakresie wykonawstwa oraz muzykologii, tam też uzyskał tytuł doktora sztuki. Od 1988 roku prowadzi klasę fortepianu w Łotewskiej Akademii Muzycznej im. Jāzepsa Vītolsa. Od wielu lat współpracuje także z Królewskim Duńskim Konserwatorium Muzycznym w Kopenhadze jako muzyk-wykonawca oraz wykładowca na kursach mistrzowskich.

Jest jedną z najwybitniejszych postaci łotewskiej sceny pianistycznej. Repertuar pianisty obejmuje arcydzieła różnych stylów i epok, z których szczególną estymą darzy kompozycje Ludwiga van Beethovena, Roberta Schumanna, Aleksandra Skriabina oraz Alfreda Schnittkego. Jego pogłębione, barwne i wyrafinowane interpretacje zachwycają gusta słuchaczy podczas koncertów w różnych krajach Europy. Za swoje wykonanie II Koncertu fortepianowego B-dur op. 83 Johannesa Brahmsa został odznaczony łotewską Wielką Nagrodą Muzyczną. Jest także kawalerem najwyższego łotewskiego odznaczenia państwowego, Orderu Trzech Gwiazd, który to otrzymał w 2016 roku za działalność artystyczną.

Jest nie tylko znakomitym pianistą, ale również utalentowanym pedagogiem, spod którego skrzydeł wyszło wielu zdolnych młodych pianistów łotewskich. Są oni laureatami oraz finalistami międzynarodowych konkursów pianistycznych – Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli, Międzynarodowego Konkursu im. Marguerite Long i Jacques’a Thibaud w Paryżu, Międzynarodowego Mistrzowskiego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Avivie, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Leeds, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz wielu innych. Wśród jego uczniów są m.in. Andrejs Osokins, Georgijs Osokins, Vestards Šimkus oraz Aurēlija Šimkus.