Fot. Wojciech Grzędziński

Członek Jury

Pedro Pablo Cámara

Posiada wszechstronne wykształcenie muzyczne zdobywane u boku znakomitych muzyków, specjalizujących się w różnych stylach i technikach: naukę gry na saksofonie pobierał u Marcusa Weissa w Szwajcarii oraz Vicenta Toldosa, José Miguela Cantera i Andrésa Gomisa w Hiszpanii; umiejętności związane z muzyką kameralną rozwijał pod kierunkiem Ferenca Radosa, Claudia Martíneza Mehnera, Rainera Schmidta, Eberharda Feltza i Sergia Azzoliniego w Hochschule für Musik w Bazylei. Uzyskał także tytuł licencjata z muzykologii na Universidad de La Rioja w Logroño oraz dyplom z pedagogiki muzycznej na Universidad Complutense w Madrycie.

Jest laureatem ponad 20 konkursów międzynarodowych, m.in. Wettbewerb BOG w Bazylei, Szwajcarskiego Konkursu Muzyki Kameralnej „Orpheus” w Bazylei, Kiefer Hablitzel Göhner Musikpreis w Bernie, Concours Nicati w Bernie, Międzynarodowego Konkursu Muzycznego „Lyceum Club” w Lozannie oraz Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Montserrat Alavedra w Barcelonie. Brał udział w takich wydarzeniach jak Międzynarodowy Festiwal „Cervantino” w Guanajuato, Międzynarodowe Letnie Kursy Nowej Muzyki w Darmstadt, Klangwerkstatt Festival w Berlinie, Festival für Neues Musiktheater „Infektion!” w Berlinie, Impuls Academy w Grazu, Festiwal MUSEG w Segowii, Szwajcarski Festiwal Muzyki Kameralnej w Adelboden, Montreux Jazz Festival w Montreaux i Lucerne Festival w Lucernie. Współpracuje z różnymi zespołami muzycznymi, m.in. European Philharmonic of Switzerland, Lucerne Festival Academy Orchestra, Symfoniczną Orkiestrą Radiową we Frankfurcie i Mahler Chamber Orchestra. Występował u boku dyrygentów światowej sławy, takich jak Simon Rattle czy Pablo Heras-Casado.

Wykłada w Centro Superior Katarina Gurska w Madrycie oraz w International Community Music School w Bazylei. Był zapraszany do prowadzenia kursów mistrzowskich m.in. w Hochschule für Musik und Theater w Monachium, Universität der Künste w Berlinie, Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu, Prince Claus Conservatoire w Groningen, Hochschule für Musik w Bazylei i Hong Kong Baptist University w Hong Kongu. Działa na rzecz poszerzania repertuaru saksofonowego – współpracował z takimi kompozytorami jak Abel Paul, José María Sánchez-Verdú, Óscar Escudero, Camilo-Andrés Méndez San Juan, Andreas Frank, José Luis Torá i Germán Alonso. Obecnie przygotowuje się do rejestracji kilku płyt, zarówno jako solista, jak i kameralista. Dotychczas na swoim koncie posiada cztery albumy solowe. Jest artystą Henri Selmer Paris, Vandoren Paris oraz Silverstein Works.