Fot. Wojciech Grzędziński

Sekretarz Jury

Janusz Ostrowski

Działacz kultury, edukator, pianista, konsultant Centrum Edukacji Artystycznej. Twórca i dyrektor Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” w Sanoku. Wiceprezes Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury i dyrektor Narodowego Instytutu Kształcenia z siedzibą w Sanoku.

W 1997 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na wydziale instrumentalnym w klasie fortepianu Anity Krochmalskiej. Wykształcenie uzupełniał w ramach Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz w Narodowym Centrum Kultury w Warszawie. Jest także absolwentem studiów podyplomowych na kierunku zarządzanie oświatą na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Jest twórcą, dyrektorem i spiritus movens Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” w Sanoku, w ramach którego organizuje Mistrzowską Szkołę Pedagogiki Fortepianowej oraz Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny „Młody Wirtuoz”. Pełni również funkcję wiceprezesa Podkarpackiej Fundacji Rozwoju Kultury oraz dyrektora Narodowego Instytutu Kształcenia z siedzibą w Sanoku. Uczestniczył w organizacji m.in. Wawer Music Festival w Warszawie, Europejskiego Festiwalu Akademii Muzycznych w Warszawie oraz International Master Competition for Music Teachers w Warszawie. Wielokrotnie zasiadł w jury takich konkursów, jak Ogólnopolski Festiwal Pianistyczny „Alla Pollacca” w Warszawie, Międzynarodowy Konkurs-Festiwal Polskiej Muzyki Fortepianowej poświęcony Fryderykowi Chopinowi w Wilnie, Festiwal Piosenki Religijnej „Kto śpiewa dwa razy się modli” w Sanoku, International Master Competition for Music Teachers w Warszawie oraz Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie (eliminacje w Sanoku).

Związany z życiem artystycznym Sanoka, prowadził w tym mieście chór „Adoramus”, którego był założycielem oraz piastował stanowisko organisty w Kościele Przemienienia Pańskiego w Sanoku, mając tym samym wpływ na rozwój muzyki sakralnej w mieście. Obecnie jest pedagogiem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Wandy Kossakowej w Sanoku, a także kierownikiem sekcji fortepianu tejże placówki. Jego uczniowie byli stypendystami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz laureatami konkursów i festiwali pianistycznych. Współpracuje również z Warsztatami Terapii Zajęciowej w Sanoku prowadząc zajęcia muzykoterapii. Za swą działalność otrzymał nagrodę miasta Sanoka, nagrodę dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, odznakę „Przyjaciel Dziecka” Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, honorowy dyplom Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki oraz Brązowy Medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.