Fot. Wojciech Grzędziński

Członek Jury

Gary Guthman

Trębacz, muzyk jazzowy, kompozytor, pedagog i autor tekstów pochodzący z USA. Uznawany za jednego z najbardziej cenionych trębaczy w Kanadzie.

Prowadził klasę trąbki, zespołów jazzowych oraz kompozycji jazzowej na kanadyjskich uczelniach: University of British Columbia w Vancouver, Grant MacEwan University w Edmonton i Red Deer College w Red Deer. W latach 1976-1981 był pierwszym trębaczem Vancouver Opera Orchestra, a w 1982 roku uzyskał stanowisko pierwszego trębacza Edmonton Symphony Orchestra.

Wystąpił we wszystkich 50 odcinkach popularnego na całym świecie programu In Concert nadawanego przez telewizję ITV. Współpracował wówczas z największymi osobistościami światowej sceny muzycznej, wśród których znaleźli się m.in. Tony Bennett, Ray Charles, Tom Jones, Burt Bacharach i Charles Aznavour. Koncertował jako solista w ponad 300 salach filharmonicznych Kanady i Stanów Zjednoczonych, prezentując swoje projekty Tribute to Harry James oraz Trumpet Greats zawierające jego własne kompozycje i aranżacje orkiestrowe. Z koncertem Tribute to Harry James został w 2004 roku zaproszony do Carnegie Hall przez słynnego dyrygenta i twórcę The New York Pops, Skitcha Hendersona. W tym samym roku skomponował i wyprodukował widowisko Swingmatism, którego wielokrotne wykonanie miało miejsce podczas Vancouver International Jazz Festival. W latach 2002-2004 występował jako solista i dyrygent w wielokroć nagradzanym spektaklu (w stylu broadwayowskim) zatytułowanym Forever Swing, który był prezentowany m.in. w Chicago Theatre w Chicago, Place des Arts w Montrealu, Aladdin Theatre for the Performing Arts w Las Vegas, Warner Theatre w Waszyngtonie, Elgin and Winter Garden Theatre Centre w Toronto i Los Angeles Theatre w Los Angeles. Od czasu przyjazdu do Europy w 2007 roku z powodzeniem występował na wielu festiwalach z autorskim projektem Swing, Swing, Swing.

W 2011 roku nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia wydał płytę Solar Eclipse, pierwszy album jazzowy nagrany przez amerykańskiego artystę w historii Polskiego Radia. W 2016 roku ukazała się płyta Woman in Black, do której napisał muzykę i słowa. Był też kompozytorem muzyki będącej hołdem dla twórczości poety Mirona Białoszewskiego, wydanej w 2019 roku na albumie Autoportrety. Wśród jego kompozycji orkiestrowych znaleźć można utwory na harfę i orkiestrę: Mistrz i Małgorzata (2007) oraz Concerto Romantico (2018), a także na trąbkę i orkiestrę – Koncert na trąbkę (2020). Jednym z jego najbardziej ambitnych projektów artystycznych jest cykl 21 utworów, skomponowanych dla potrzeb trzygodzinnego musicalu zatytułowanego List z Warszawy, do którego stworzył zarówno muzykę jak i teksty piosenek. Spektakl miał swoją premierę na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej w listopadzie 2019 roku, a w 2020 roku został nominowany do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „Wydarzenie roku”. Jego najnowszym dziełem jest suita The Traveler na harfę, wiolonczelę, flet i sopran.