Fot. Wojciech Grzędziński

Członek Jury

Andrzej Jasiński

Pianista i jeden z najwybitniejszych pedagogów fortepianu na świecie. Zapraszany jest do udziału w pracach jury największych konkursów muzycznych, a w latach 2000 oraz 2005 był przewodniczącym jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Ukończył z wyróżnieniem studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach w klasie Władysławy Markiewiczówny, następnie doskonalił swoje umiejętności u Magdy Tagliaferro w Paryżu. W 1960 roku otrzymał Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Marii Canals w Barcelonie. W następnym roku wystąpił z Narodową Orkiestrą Symfoniczną RAI w Turynie pod dyrekcją Carlo Zecchiego. Od tego czasu koncertował w większości krajów europejskich oraz w Urugwaju, Brazylii, USA i Japonii. Występował w duecie z pianistą Józefem Stomplem oraz z kwintetem dętym Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Dla Polskiego Radia wraz z Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie oraz z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach dokonał wielu nagrań archiwalnych.

Od 1962 roku prowadzi działalność pedagogiczną w swej macierzystej uczelni. W latach 1979-1982 wykładał także w Hochschule für Musik w Stuttgarcie. Prowadzi kursy mistrzowskie w Imoli, Salzburgu, Stuttgarcie, Berlinie, Hamburgu, Paryżu, Brukseli, Madrycie, Amsterdamie, Bilbao, Linzu, Grazu, Wiedniu, Château de La Hulpe, Fryburgu, Trecastagni, Fermo, na Majorce, a także w Japonii, Urugwaju, Brazylii, Argentynie, Republice Południowej Afryki, USA, Izraelu i na Tajwanie. Wykształcił liczne grono koncertujących pianistów – jego wychowankami są m.in. Krystian Zimerman, Joanna Domańska, Jerzy Sterczyński, Krzysztof Jabłoński, Magdalena Lisak, Zbigniew Raubo, Rafał Łuszczewski, Beata Bilińska i Stanisław Drzewiecki.

Był członkiem jury największych konkursów muzycznych na świecie, m.in. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli, Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Van Cliburna w Fort Worth, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ferruccio Busoniego w Bolzano oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym Śląskiego Konkursu Pianistycznego w Zabrzu. Pozostaje wieloletnim członkiem zarządu Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 2005-2014 był członkiem Rady Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Uhonorowano go także Śląską Nagrodą im. Juliusza Ligonia, Nagrodą im. Karola Miarki oraz statuetką Nike w kategorii Nauka. Otrzymał tytuł doktora honoris Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2006), Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (2007) oraz Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki (2015).