Fot. Wojciech Grzędziński

Członek Jury

Alexandros Jusakos

Chilijski pianista, pedagog i juror konkursów pianistycznych. Autor trzynastu płyt z repertuarem solowym oraz kameralnym. Założyciel Fundación Pianos para Chile.

Ukończył Uniwersytet Chilijski w Santiago oraz w Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina uzyskał tytuł doktora sztuki. Kształcił się u takich pedagogów, jak Mario Baeza Cortés, Fernando Cortés, Elvira Savi, Wiesława Skrzypek-Ronowska i Jarosław Drzewiecki. W 1996 roku uczestniczył także w kursach mistrzowskich prowadzonych przez austriackiego pianistę Paula Badurę-Skodę.

Jest laureatem nagród na konkursach w Polsce i Chile. Otrzymał m.in. I nagrodę na Konkursie Młodych Solistów organizowanym przez Chilijską Orkiestrę Symfoniczną (1991), dwie nagrody specjalne za wybitne wykonanie muzyki Chopina na IX Turnieju Pianistów Stypendystów Zagranicznych o nagrodę im. Księcia Antoniego Radziwiłła w Antoninie (1996) oraz II nagrodę na I International Master Competition for Music Teachers w Warszawie (2013). Jest także laureatem Nagrody im. Claudio Arrau, którą otrzymał w 2001 roku. Jako solista koncertował z orkiestrami symfonicznymi w Chile, Polsce i w innych krajach. Występował z recitalami w krajach Ameryki, Europy i Azji. Nagrał trzynaście płyt CD z repertuarem solowym oraz kameralnym. Jako juror brał udział w konkursach pianistycznych w Chile, Argentynie, Peru, Ekwadorze oraz Polsce. Obecnie jest profesorem w Conservatorio de Música de la Universidad Mayor w Santiago.

W 2012 roku założył fundację Pianos para Chile, której celem jest rozwój kulturalny Chile, z naciskiem na jego najdalsze i najbardziej wymagające wsparcia rejony. Fundacja zajmuje się m.in. przekazywaniem instrumentów do instytucji o charakterze kulturalnym, edukacyjnym i społecznym na terenie całego kraju.