A A
Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie / 20 – 27 września 2019

Matti Asikainen

Fot. Susanna Kääntä / Valokuvaamo Lehtinen

Pianista, muzykolog, kompozytor i filolog języka polskiego. Występował wielokrotnie z recitalami w Finlandii, Rosji i Włoszech (m.in. podczas Festiwalu „Incontri di Serra Maiori”), a także z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku i Filharmonii Koszalińskiej. Jako kameralista brał udział w Festiwalu Probaltica w Toruniu, w Mikołowskich Dniach Muzyki oraz w Festiwalu Operowym w Krośnie. Był dyrektorem artystycznym festiwalu Jagiellońskie Lato Sztuki, zorganizowanego w Finlandii w 1999 roku w ramach obchodów Chopinowskiego roku jubileuszowego. Dokonał wielu nagrań dla fińskiego radia, występował również w telewizjach fińskiej, polskiej i litewskiej. Oprócz repertuaru standardowego artysta sięga po mniej znane utwory fortepianowe, jak np. I Sonata Sergiusza Rachmaninowa (prawykonania fińskie i polskie). Prezentował także recitale monograficzne złożone z utworów tego kompozytora.

Matti Asikainen jest członkiem wielu stowarzyszeń muzycznych, m.in.: Międzynarodowego Towarzystwa im. Sergiusza Rachmaninowa, Towarzystwa Chopinowskiego w Finlandii, Stowarzyszenia Väinö Raitio i Fińskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Fortepianu. Od 1990 roku prowadzi klasę fortepianu jako wykładowca Instytutu Muzyki na Uniwersytecie w Jyväskylä.

Artysta dał się poznać także jako kompozytor, podczas licznych koncertów własnych utworów, prezentowanych zarówno w Finlandii, jak i w Polsce. Rozpoczął swoją przygodę twórczą od utworów solowych i kameralnych, czego przykładem jest sonata dedykowana pamięci pierwszego nauczyciela gry na fortepianie, Dmitry'ego Hintze. W dorobku artysty znajdują się także cykle pieśni skomponowane do słów polskich poetów, z których każdą (w liczbie ponad 50) wykonać można w języku oryginału lub w autorskim tłumaczeniu na język fiński.

Matti Asikainen ukończył Akademię Muzyczną im. Jeana Sibeliusa w Helsinkach (1985) oraz Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Zbigniewa Śliwińskiego (1991). Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Dmitrija Baszkirowa, Reginę Smendziankę i Wiktora Mierżanowa. Jest laureatem Hannikainen National Piano Competition (3. Nagroda), czy Wiener Musikseminar International Piano Competition (2. Nagroda). Warto podkreślić, że pianista ukończył studia muzykologiczne na Uniwersytecie w Jyväskylä (Finlandia) oraz studia polonistyczne w Instytucie Filologii Słowiańskiej na Uniwersytecie w Helsinkach w 1993 r. Jest autorem wielu recenzji oraz artykułów w publikacjach muzykologicznych.

W 2002 roku Matti Asikainen został odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za działalność na rzecz promocji Polski i kultury polskiej na terenie Finlandii.

 

 

 

ORGANIZATOR
WSPÓŁORGANIZATOR
PATRONAT NARODOWY PREZYDENTA RP
PATRONAT NARODOWY
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJA DUDY
W STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOSCI
PARTNERZY
PATRONI MEDIALNI
Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej
im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie
20 – 27 września 2019


Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2018 Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki.
Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie
Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego