A A
Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie / 20 – 27 września 2019

Pavel Dombrovsky wystąpi w Warszawie

Mamy przyjemność poinformować, iż pianista Pavel Dombrovsky, laureat I nagrody i nagród specjalnych w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej, wystąpi 25 stycznia 2020 roku o godz. 19 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie wraz z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa

Koncert jest nagrodą specjalną ufundowaną w Konkursie Muzyki Polskiej przez Polską Orkiestrę Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa.

Bilety do nabycia na portalu www.bilety24.pl oraz www.ebilet.pl.

Zapraszamy!

Szczegóły wydarzenia:

Wykonawcy:

Pavel Dombrovsky – fortepian

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa

Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent

Program:

Ignacy Jan Paderewski Koncert fortepianowy a-moll

Aleksandr Borodin Tańce połowieckie z opery Kniaź Igor

Paul Dukas Uczeń czarnoksiężnika. Scherzo symfoniczne

 

Aleksandr Borodin, najstarszy z grupy kompozytorów, która przeszła do historii muzyki jako Potężna Gromadka, był z wykształcenia i zawodu chemikiem (miał w tej dziedzinie wybitne naukowe osiągnięcia), tylko okazjonalnie zajmującym się komponowaniem. Choć sam przedstawiał się często jako dyletant, dysponował znakomitym warsztatem, a jego dzieła – zwłaszcza symfonie oraz poemat W stepach Azji Środkowej – weszły do kanonu muzyki rosyjskiej jako jej sztandarowe pozycje. Tworzona przez 18 lat opera Kniaź Igor nie została ukończona przez autora; podjęli się tego Nikołaj Rimski-Korsakow i Aleksandr Głazunow. Ekstatyczne i egzotyczne, pełne żywiołowej energii Tańce Połowców (tajemniczego ludu ze stepów dzisiejszego Kazachstanu i obrzeży Syberii, przeciw którym wyprawia się tytułowy bohater), należały do pierwszych skomponowanych przez autora fragmentów dzieła i – wykonywane samodzielnie – należą do dziś do symfonicznych „przebojów”.

Rówieśnik i przyjaciel sławnego Claude’a Debussy’ego, Paul Dukas to postać nieco dziś zapomniana – tylko nieliczne jego dzieła (niewiele też się ich zachowało, bo krytyczny autor sam unicestwił sporą część własnej spuścizny) powracają na koncertowe i teatralne sceny, lecz jego imię unieśmiertelniło scherzo symfoniczne Uczeń czarnoksiężnika na motywach żartobliwej ballady Johanna Wolfganga Goethego. Pełen traktowanej z przymrużeniem oka grozy utwór opisuje dzikie harce zaklętej miotły (symbolizują ją groteskowe brzmienia fagotu), która wymknęła się spod kontroli młodemu czarodziejowi – utwór stanowi „podręcznikowy” przykład muzyki programowej, podążającej dźwiękami za literackim pierwowzorem. 

W wykonaniu znakomitego rosyjskiego pianisty, tryumfatora wielu prestiżowych konkursów Pavla Dombrovsky’ego zabrzmi Koncert fortepianowy a-moll Ignacego Jana Paderewskiego – pianisty, kompozytora i męża stanu. To dzieło pełne olśniewającej wirtuozerii, tworzone przez muzyka dwudziestoośmioletniego, stojącego właśnie u progu dość późnej sławy. Niewątpliwie uskrzydlił je olśniewający sukces jego paryskiego recitalu w 1888, który mu drzwi do owej sławy otworzył. Otuchy twórcy dodała też entuzjastyczna opinia Camille’a Saint-Saënsa, któremu nieśmiało przedstawił swe dzieło, a sukces prawykonania (z udziałem Anetty Jessipowej grającej pod batutą wielkiego Hansa Richtera) potwierdził, iż jest to utwór mistrzowski, rozpoczynając jego długą drogę przez światowe estrady – choć dzięki pięknym stylizacjom motywów narodowych jest on oczywiście szczególnie bliski polskim słuchaczom.

Koncert poprowadzi Mirosław Jacek Błaszczyk, dyrektor artystyczny Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego oraz członek Rady Artystycznej – koordynator ds. artystycznych Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa. [Piotr Maculewicz]

 

 

 

 

 

 

ORGANIZATOR
WSPÓŁORGANIZATOR
PATRONAT NARODOWY PREZYDENTA RP
PATRONAT NARODOWY
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJA DUDY
W STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOSCI
PARTNERZY
PATRONI MEDIALNI
Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej
im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie
20 – 27 września 2019


Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2018 Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki.
Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie
Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego